Zarówno walka z kaszlem mokrym, jak i suchym może być bardzo długa i uciążliwa. Czasami trudno znaleźć najlepszy sposób na pozbycie się kaszlu i musi minąć sporo czasu, zanim organizm się z nim upora. Stosowanie domowych preparatów naturalnych, jak i leków z apteki nie daje spodziewanych efektów, a dolegliwości jakby się nasilają.

Dlaczego kaszlemy?

To reakcja organizmu na infekcję, a dokładniej, na zaatakowane przez wirusy górne drogi oddechowe. Śluzówka gardła i nosa zostaje mocno podrażniona, a rzęski, które do tej pory chroniły, teraz stają się krótsze i nie spełniają swojego zadania. To właśnie one powodują odruch kasłania, ponieważ drażnią tylną ściankę gardła. Ile czasu trwa taki kaszel? Zazwyczaj kilka dni, ale zdarza się, że nie odpuszcza przez kilka tygodni, szczególnie po przejściu cięższej infekcji. Oprócz nieprzyjemnego drapania kaszlowi towarzyszy często gęsta wydzielina, spływająca po ściance gardła, której w początkowej fazie przeziębienia nie można odkrztusić. Efektem takiej sytuacji jest uczucie zatkania nosa i problemy ze swobodnym oddychaniem.

Jak sobie pomóc?

Priorytetowo należy zadbać o dostarczanie organizmowi dużej ilości płynów, aby śluzówka była dostatecznie nawilżona. Oprócz tego ważne jest także wietrzenie pokoju, w którym się przebywa najczęściej. Dobrym pomysłem jest także umieszczenie w pokoju nawilżacza powietrza, dzięki czemu twojemu gardłu nie będzie groziło przesuszenie, o które tak łatwo podczas infekcji wirusowej. Kiedy zadbasz już o powietrze w swoim domu, wtedy trzeba pomyśleć o skutecznej ziołowej terapii, czyli piciu aromatycznych herbatek, które mogą skutecznie wyeliminować odruch kasłania. Takie Eko herbatki możesz też komponować na bazie innych naturalnych składników, np. imbiru, cytryny i miodu. Bardzo dobre działanie wykazują też maliny, cebula, imbir oraz czosnek. Oprócz tego warto skorzystać z mikstury sporządzonej na bazie mleka, miodu i czosnku. Można też dołączyć cytrynę.

Syropy na kaszel

Domowe mieszanki są bardzo dobre, ale czasami warto sięgnąć po syropy z apteki, np. Supremin, Herbion czy Sinecod. Zazwyczaj znajdują się w nich wyciągi roślinne, olejki eteryczne czy miód. Bardzo popularny jest także syrop z czarnego bzu, posiadający właściwości wykrztuśne, antybakteryjne i detoksykujące. Syropy dla dzieci są lepiej przez maluchy przyswajalne, ponieważ mają różne owocowe smaki, np. malinowy czy truskawkowy.