Wiosna i lato to taki czas, gdy wiele osób odczuwa w znacznym stopniu zaostrzenie alergii. Niestety czasami nawet najbardziej poważna kuracja nie jest w stanie całkowicie zwalczyć jej objawów. Jak sobie z nią radzić domowymi sposobami?

A kysz alergio!

Łzawiące, czerwone oczy, ciągły katar, podrażnione spojówki, to tylko niektóre oznaki alergii. Najłatwiej zwalczyć ją poprzez pozbycie się wszystkiego, co ją wywołuje. Zatem jeśli jesteś uczulony na sierść psa czy kota, powinieneś znaleźć mu inny dom. Jeżeli twój katar powoduje kurz czy roztocza, sprzątaj dokładniej mieszkanie. Nie spożywaj produktów, które ci szkodą i unikaj spacerów w czasie, gdy pylą twoje alergeny.

Jeśli zrobiłeś już wszystko w tej sprawie, a dalej borykasz się z problemem alergii, skorzystaj z dodatkowych metod walki z alergenami.

 • Świetnie sprawdzają się ziołowe napary. I tak na przykład napar z pokrzywy, będzie działał przeciwzapalnie, a jeśli będziesz go pić regularnie, szybko poczujesz ulgę. Alergie, wywołuje histamina – pij napar przygotowany z suszonych kwiatów rumianku, a skutecznie obniżysz jej poziom.
  • Do walki z alergią wykorzystaj aromaterapię. W olejki eteryczne zaopatrzysz się w każdej aptece. Zwróć uwagę na ten z eukaliptusa albo właśnie z rumianku, i wykonaj z nich parówkę. Do miski nalej gorącej wody, wlej kilka kropel wybranego olejku. Pochyl głowę nad miską i nakryj ją ręcznikiem. Oddychaj głęboko przygotowanym naparem.
  • Zajmij się swoją dietą. Ważne jest to, by nie zapominać o zajadaniu produktów, które mają dużo witaminy C. Warto też polubić się z owocem awokado, oraz dobrej jakości oliwą z oliwek, a także nie zapominać o czosnku w codziennej diecie. Wprawdzie ma on charakterystyczny zapach, jednakże pomaga na wiele dolegliwości, w tym również na popularny przy alergii katar sienny.
  • Alergicy powinni częściej prać pościel, pod którą śpią. To trochę jakby element zapobiegania samej alergii, ale i sposób na walkę z nią.
  • Warto pozbyć się z domu pluszowych misiów – które są siedliskiem kurzu i roztoczy. No i ograniczyć poduszki, które w wielu domach zajmują znaczną część wypoczynkowej części mieszkania.
  • Idealnym lekarstwem na alergię będzie także Zyrtec. Jest to lek dostępy w aptekach, który potrafi zdziałać cuda w temacie alergii.

Jak widzisz, jest cała masa sposobów walki z tą uciążliwą dolegliwością. Warto spróbować wszystkich, by sobie ulżyć.