
Obecne pokolenie niestety coraz rzadziej sięga po literaturę. Dzieci zdecydowanie więcej czasu spędzają przed komputerem i z telefonem w ręku, a jedyne książki, jakie zdarza im się przeczytać to zadane przez nauczyciela lektury szkolne. Niestety, gdyby ich czytanie nie było obowiązkowe, większość z dzieci sama by po nie sięgnęła. Zobacz, co może być powodem, że dziecko nie lubi czytać książek i jak to zmienić.
Problemy z czytaniem
Dzieci, zwłaszcza na początku swojej edukacji, mogą mieć problemy
z czytaniem. Składanie liter w sylaby a następnie w wyrazy, nie dla każdego dziecka może być proste. Trudności z czytaniem mogą zniechęcać do dalszej nauki i jeszcze pogłębiać problem. Rodzice często nie mają pomysłu jak zachęcić dziecko do nauki czytania i sprawić, by książki stały się dla niego czymś interesującym.
Powiedzenie, że praktyka czyni mistrza odnosi się również do umiejętności czytania. Im więcej czasu dziecko spędza z książką, tym jego czytanie staje się płynniejsze i szybsze. Jak więc sprawić, by dziecko lepiej czytało? Trzeba znaleźć sposób, by książki stały się dla niego interesujące.
Dobór właściwej literatury
Dzieci nie polubią książek, jeśli będą miały styczność jedynie z tymi obowiązkowymi, które nie zawsze przykują ich uwagę. Powinny mieć możliwość samodzielnie wybrać książkę, która ich zdaniem warta jest przeczytania. Może coś o kosmosie, o starożytnych piramidach, rzadkich zwierzętach, a może o rozwiązywaniu detektywistycznych zagadek. Na pewno znajdzie się tematyka, która zainteresuje twoje dziecko. Samo będzie chciało zdobyć więcej informacji zawartych w kolejnych rozdziałach, dowiedzieć się o rzeczach, o których dotąd nie wiedziało.
Dobrym pomysłem będzie zabranie dziecka do biblioteki miejskiej, gdzie założy sobie kartę i będzie mogło samodzielnie wypożyczać książki, które go zainteresują. Dając młodemu człowiekowi wybór, dodatkowo zachęcimy go do przeczytania książki, którą samodzielnie wybrał.
W nauce czytania nie warto ograniczać się do podręczników czy zadanych lektur. Sięgnij po komiksy lub prenumeratę ulubionego czasopisma twojego dziecka. Taka nauka, która często postrzegana jest przez dziecko jak zabawa, może przynieść zaskakujące efekty.
Dobór właściwej literatury jest bardzo ważny, chodzi o to, by zainteresować młodego czytelnika, zachęcić go do przeczytania kolejnej strony, kolejnego rozdziału. Jeśli treść książki, komiksu czy gazety, pokryje się
z zainteresowaniami dziecka, to na pewno znajdzie czas, by przeczytać je do końca, nawet rezygnując z komputera czy komórki
Razem jest fajniej
Powinniśmy rozwijać w dziecku zainteresowanie książkami już od najmłodszych lat, zwłaszcza, że maluchy bardzo lubią, gdy rodzice czytają im na dobranoc. Z czasem, gdy dziecko zaczyna poznawać literki można stopniowo zachęcać je do wyszukiwania w tekście nowo poznanych literek, a gdy przyjdzie pora na naukę czytania, zacznij od wspólnego przeczytania książki, którą dziecko dobrze zna. Będzie mu łatwiej składać literki i powtarzać zdania, które już słyszał. Możesz codziennie wieczorem przez 15 minut czytać razem
z dzieckiem wybraną przez niego książkę, a nawet krótkie opowiadania. Taki czas spędzony na wspólnym czytaniu na pewno zaowocuje i za jakiś czas dziecko przeczyta tobie książkę na dobranoc, całkowicie samodzielnie.
Daj przykład
Zdecydowanie lepiej z czytaniem radzą sobie dzieci z tych domów,
w których książki nie tylko zajmują miejsce na półkach, ale są czytane. Jeśli rodzice czy starsze rodzeństwo czytają książki i właśnie w ten sposób spędzają wolny czas, to dziecko chętnie to naśladuje.
Możesz zorganizować w swoim domu wspólne popołudnie razem
z książką. Wybierzcie się w jakieś ciche i spokojne miejsce, na przykład do ogrodu, gdzie ty i twoje dziecko spędzicie czas właśnie na czytaniu. Możecie czytać wspólnie lub każdy wybraną przez siebie książkę. Warto nauczyć dziecko, że czas spędzony na czytaniu jest przyjemny i pozwala na odprężenie
i uspokojenie myśli. Taka forma odpoczynku powinna być dedykowana zwłaszcza dzieciom, które roznosi energia i trudno im usiedzieć w jednym miejscu. Takie popołudnia spędzone na wspólnym czytaniu mogą pomóc dziecku w znalezieniu sposobu na wyciszenie się i odpoczynek od szaleństwa.
Nie zmuszaj, zachęcaj
Najważniejsze to nie zmuszać dziecka do nauki czytania, ale zachęcać. Zmuszanie w tym przypadku na pewno nie pomoże, a nawet może pogorszyć sytuację, zwłaszcza w przypadku krnąbrnych i upartych charakterów, które będą chciały postawić na swoim. Jak więc zachęcić dziecko do nauki czytania? Znajdź czas i pomóż dziecko zmotywować się do nauki. Wytłumacz, że czytanie to umiejętność, która przyda mu się na każdym etapie życia.
- wybierzcie ciekawy przepis na pyszny deser i niech dziecko samodzielnie przeczyta listę potrzebnych składników i sposób wykonania
- znajdź instrukcję zrobienia na przykład karmnika dla ptaków, dziecko będzie czytało kolejne czynności, by powstał wasz wspólny projekt
- podsuń dziecku recenzje lub krótki opis bajek, które akurat lecą w kinie, niech wybierze na którą chciałoby się wybrać
- wybieraj zabawki wspierające naukę czytania, łamigłówki, sylaby, rebusy, scrabble…
Pomysłów na naukę czytania jest wiele, warto wybierać te najciekawsze, które dziecko będzie postrzegało jak zabawę a nie kolejną lekcję języka polskiego.
Zapewnij warunki do czytania
Bardzo często dziecko nie chce czytać, ponieważ nie ma do tego odpowiednich warunków. Brak miejsca gdzie panuje cisza, spokój
i nie ma różnego rodzaju rozpraszaczy, które nie pozwalają się skupić, może być kluczowym problemem. Pamiętaj więc, że gdy przyjdzie czas na czytanie, dziecko musi odłożyć zabawki, wyłączyć telewizor i muzykę i zająć się jedynie nauką, w ciszy i spokoju. Wówczas literki nie będą zamieniały się w trudne do odczytania starożytne hieroglify. Książki staną się sposobem, by przenieść się w świat literatury, świat fantazji i nieznanych dotąd miejsc.
Polecamy: blog dla mam – porady, wskazówki i ciekawostki dotyczące wychowania dzieci