
Wśród szerokiej gamy urządzeń dedykowanych do pompowania różnego rodzaju mediów, pompy beczkowe odznaczają się najbardziej kompaktową budową, prostotą użytkowania i szerokim zakresem zastosowania. Są to pompy, które z powodzeniem sprawdzą się w gospodarstwie domowym, jak i w różnego rodzaju firmach. Jakie są ich rodzaje i do czego służą pompy beczkowe?
Rodzaje pomp do beczek
Tak jak sama ich nazwa wskazuje, pompa beczkowa to urządzenie, które przede wszystkim służy do opróżniania różnego rodzaju zbiorników czy kontenerów – w tym oczywiście beczek. Za ich pomocą można w szybki i prosty sposób przetransportować całość lub część danego medium z jednego zbiornika do drugiego. Pompy beczkowe można podzielić na:
- Pompy do beczek z silnikiem elektrycznym
- Pompy beczkowe z silnikiem pneumatycznym
- Pompy do beczek monośrubowe
- Pompy do beczek do cieczy łatwopalnych
- Pompy beczkowe uniwersalne
- Pompy do beczek do pompowania kwasów i zasad
- Pompy beczkowe do transportu produktów ropopochodnych
Ogólnie wszystkie pompy beczkowe posiadają dość zbliżoną konstrukcję, a różnice pomiędzy konkretnymi modelami czy typami polegają na materiałach zastosowanych do ich budowy, rodzaju silnika czy stopnia uszczelnienia. Sam rodzaj pompy ma wpływ przede wszystkim na jej zastosowanie.
Pompy do beczek – zastosowanie
Pompy do beczek ze względu na swój uniwersalny charakter mają bardzo szerokie zastosowanie, zarówno w użytku prywatnym, jak i przemysłowym. Oczywiście zważając na to, że różnią się one materiałami, z jakich są skonstruowane oraz sposobem zasilania, konieczne jest ich odpowiednie dopasowanie do konkretnego rodzaju aplikacji.
Dla przykładu pompa beczkowa uniwersalna z powodzeniem może służyć do przepompowania zgromadzonej w beczkach deszczówki do mniejszych pojemników. Pompy do beczek doskonale sprawdzają się także w wielu firmach – tych mniejszych i większych, gdzie konieczne jest wypompowanie lub przepompowanie cieczy o różnych właściwościach z jednego zbiornika do innego. Są one szeroko stosowane w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym i chemicznym. Sprawdzają się też w różnego rodzaju warsztatach np. do wypompowywania zużytego oleju z maszyn i silników czy usuwania innych płynów eksploatacyjnych.