Alimenty na dziecko to obowiązek, który polega na współfinansowaniu potrzeb potomka. Często kwoty i zasady są ustalane wyrokiem sądu. Sprawa taka jest przeważnie weryfikowana na wniosek jednego z rodziców po rozwodzie. W przypadku, gdy dziecko pozostanie pod jednego z rodziców, na drugiego przypada obowiązek współudziału w kosztach wychowania. Jednak co zrobić, gdy ojciec nie podporządkowuje się temu postanowieniu sądu? Jak uzyskać od niego alimenty?
Niepłacenie alimentów przez ojca dziecka — jak sobie z tym poradzić?
Wiele kobiet, choć zdążą się to także w przypadku ojców, zmaga się z tym, że partner będący drugim rodzicem dziecka nie zamierza dotrzymywać zobowiązania alimentacyjnego. Wagę problemu można zaobserwować, spoglądając na częstotliwość wyszukiwania w Google takich fraz jak choćby „adwokat alimenty Łódź„. Na szczęście, nie jest to sprawa nie do przeskoczenia — czasem wymaga czasu, a w większości przypadków sprawiedliwość zostaje wymierzona. Wystarczy podejść intensywnie do działania i nie poddawać się mimo niepowodzeń.
Sposoby na otrzymanie alimentów na dziecko od byłego współmałżonka
Istnieje kilka dróg postępowania:
- Wizyta u komornika — wszelkie działania związane z uzyskaniem alimentów na dziecko od drugiego rodzica należy rozpocząć od wizyty u komornika. W sprawach alimentacyjnych komornicy sądowi są zobowiązani do działania z należytą starannością.
- Skorzystanie z Funduszu Alimentacyjnego — w tym przypadku niestety niezbędne jest spełnienie kilku kryteriów. Świadczenia z Funduszu należą się wtedy, gdy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie jest wyższy niż 800 zł miesięcznie.
- Wystąpienie z żądaniem alimentów od rodziców dłużnika — w przypadku braku informacji na temat tego, gdzie znajduje się ojciec dziecka i znajomością adresu dziadków, można wystąpić o alimenty. Właśnie od nich niejednokrotnie płacenie alimentów przez rodziców ojca dziecka motywuje go do przejęcia tego obowiązku.
- Złożenie zawiadomienia do Prokuratury — niepłacenie alimentów to przestępstwo. W przypadku, gdy dłużnik nie płaci alimentów od 3 miesięcy, grozi mu nałożenie na niego grzywny, kary ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do roku.
- Wpisanie ojca dziecka do rejestru dłużników — można postarać się o wpis należności do Krajowego Rejestru Dłużników. Obecność na tej liście może utrudnić zaciąganie kredytów i funkcjonowanie na rynku.
- Złożenie skargi paulińskiej — jest to najlepsze rozwiązanie w przypadku, w którym dłużnik alimentacyjny nie płaci swoich należności na dziecko i pozbywa się swojego majątku ze szkodą na potomka (np. przepisuje samochód lub mieszkanie na rodziców, lub inne osoby). Najlepszym rozwiązaniem jest wystąpienie do Sądu z powództwem o określenie czynności prawnej za nieefektywną, a więc złożenie tzw. skargi paulińskiej.