Sprzątanie domu to zwykle przykra konieczność, która kojarzy nam się z marnowaniem cennego czasu. Istnieją jednak pewne triki, które pozwalają na szybkie i efektywne sprzątanie łódź. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak sprzątać szybko w swoim domu, sprawdź poniższe rady.

Wyrzuć i poukładaj

Weź do ręki worek na śmieci i przejdź się po domu. W czasie tej czynności wyrzuć do worka wszystko co kwalifikuje się do wyrzucenia i ustaw na swoim miejscu wszystkie rzeczy. Poukładanie wszystkiego na samym początku sprawi, że już w kilka minut dom wyda ci się bardziej czysty.

Usuń kurz i brud

Następną czynnością powinno być usunięcie z mebli, blatów i innych powierzchni kurzu i brudu. Zrobisz to szybko używając do mycia powierzchni uniwersalnego płynu w sprayu. Możesz również po prostu zastosować wodę wymieszaną ze zwykłym płynem do mycia, którą należy przelać do atomizera. Pozwoli Ci to na szybsze sprzątanie, przede wszystkim wtedy, gdy zamiast jednorazowej szmatki użyjesz papierowych ręczników.

Posprzątaj łazienkę i kuchnię

W łazience konieczne trzeba umyć kabinę lub wannę, sedes oraz umywalkę. Do mycia kabiny lub wanny użyj odpowiedniego środka, który pomoże Ci szybciej usunąć ciężki do usunięcia brud. Umywalkę i sedes możesz umyć atomizerem z wodą i płynem do mycia naczyń, lub też przy pomocy jednorazowych chusteczek, które przeznaczone są do sprzątania. W kuchni konieczne będzie umycie sprzętów kuchennych oraz szafek.

Nie zawsze segreguj

Jeżeli nie masz zmywarki i myjesz naczynia ręcznie, to szybciej pozmywasz stos naczyń, jeżeli wcześniej je posegregujesz. Mycie naczyń o tym samym kształcie jest znacznie sprawniejsze, niż mycie co chwila innej rzeczy. Pranie również możesz wykonać szybciej niż zazwyczaj – tutaj jednak zapomnij o segregowaniu. Zdecydowanie lepiej jest po prostu zastosować chusteczkę do wyłapywania kolorów, dzięki temu możesz prać ze sobą rzeczy kolorowe, ciemne i białe. Taki sposób łączenia zaoszczędza dużo czasu.

Na koniec posprzątaj podłogę

Musisz odkurzyć podłogę, aby pozbyć się wszelkich pozostałości po ogólnym sprzątaniu. Odkurzanie przygotuje również podłogę na mycie. Źle poodkurzaną lub tylko zamiecioną podłogę zmywa się bardzo źle – zazwyczaj zostają na niej drobne śmieci, sierść zwierząt itd. Dobre odkurzanie to podstawa. Na koniec wystarczy, że umyjesz podłogę wodą z odpowiednim środkiem do mycia podłóg lub płynem do mycia naczyń. Jeżeli zastosujesz do tego celu odpowiedni mop, to pójdzie ci szybciej, a samo mycie podłogi będzie znacznie przyjemniejsze niż mycie jej na kolanach.